Umjetna krv pokusno testirana na dvojici dragovoljaca
13.03.2023.
Životi mnogih ljudi ovise o krvi dobrovoljnih darivatelja, no često su zalihe ograničene, posebice za rijetke krvne grupe. Rješenje za ovaj problem je umjetna krv bi predstavljala prekretnicu u transfuzijskoj medicini. Znanstvenici diljem svijeta upregnuli su snage da bi razvili univerzalnu krv u laboratorijima, a u posljednje vrijeme na ovom polju postignuti su značajni pomaci.
Na ovim istraživanjima radi se u nekoliko instituta u svijetu (od kojih su najveće iskorake napravili oni u Velikoj Britaniji, Japanu i SAD-u).
Provedena su neka testiranja na zečevima, a započele su i pokusne primjene laboratorijski 'uzgojenih' stanica na dvojici dragovoljaca. Puno se piše i o hemoglobinu izoliranom iz pješčanog crva. Pokusi s njegovom primjenom zasad su na razini korištenja u otopini za transport organa za transplantaciju.
Ova su istraživanja izuzetno osjetljiva, a znanstvenicima najveću glavobolju zadaje to što eritrociti i trombociti, za razliku od ostalih tjelesnih stanica, nemaju jezgru. To ih s jedne strane čini gipkima i elastičnima, zbog čega mogu prodrijeti i u najmanje krvne žile, no znanstvenicima baš to predstavlja najveći izazov pri uzgoju umjetnih krvnih stanica. Tijekom razvoja u koštanoj srži, krvne stanice prolaze kroz različite faze sazrijevanja, a u zadnjoj gube svoju jezgru.
Različiti timovi znanstvenika uspjeli su oponašati ovaj proces, ali su proizveli samo iznimno male količine. U studenom 2022. tim sa Sveučilišta u Bristolu dao je umjetno proizvedene krvne stanice dvama pacijentima. Oni nisu odbacili krv i cijeli proces odvio se bez nuspojava, ali je bila riječ o količini od dvije do tri žličice krvi. Proizvodnja umjetnih krvnih stanica bila bi velika prekretnica za trenutačnu transfuziju krvi jer, osim krvne grupe, mnoge karakteristike krvi između davatelja i primatelja moraju biti kompatibilne da bi ona uspjela.
Umjetne stanice ne smiju imati antigene koje imaju naši eritrociti, a koji ih svrstavaju u skupine pojedinih krvnih grupa. Osnovno pravilo transfuzijske struke jest liječiti bolesnika krvnim pripravkom njegove krvne grupe (ne samo iz sustava ABO i RhD, nego i brojnih ostalih, kao što su Kid, Kell, Duffy, M, N, S, P, I...). Stoga je važno stvoriti univerzalni krvni pripravak koji bi bio primjenjiv za bolesnike svih krvnih grupa, a poglavito nositelje rijetkih krvnih grupa, kao što su Bombay i Colton.
Izvor: www.tportal.hr