Umaška policija educirala mlade nogometaše o sportskom i primjerenom ponašanju
24.06.2026.
Jučer su policijski službenici umaške policije, na poziv NK Umag, posjetili Dinamov kamp i održali edukaciju djeci o fair playu, nasilju među djecom i mladima te sigurnosti na romobilu.
Edukaciji je prisustvovalo oko 40 djece, a policijska službenica Tatjana Ajbah tijekom predavanja i druženja s djecom naglasak je stavila na fair play, međusobno poštovanja, toleranciju i odgovorno ponašanje, kako na nogometnom terenu tako i izvan njega, što je jedan od važnih čimbenika u prevenciji nasilja među djecom i mladima. Djeci je skrenuta pozornost i na primjereno navijanje te su upozoreni na opasnosti i posljedice koje mogu nastati prilikom korištenja pirotehnike. Policijska službenica naglasila je da takvo ponašanje može ugroziti sigurnost gledatelja i sudionika sportskih priredbi te dovesti do ozljeda i drugih posljedica.
Riječi je bilo i o nasilju među djecom i mladima te je policijska službenica djecu upoznala s pojavnim oblicima nasilja, pojašnjavajući im da nasilje među djecom i mladima nije samo fizičko nasilje, već da je puno učestalije psihičko nasilje, odnosno ''bullying''. Pojasnila im je kako trebaju reagirati kada primijete nasilje te kome se mogu obratiti ako se nađu u ulozi žrtve nasilja.
S obzirom na dobnu skupinu sudionika, policijska službenica predstavila je djeci i edukativno-preventivi projekt ''Sigurno na romobilu'' te je njima i njihovim roditeljima ostavila preventivne letke i naljepnice s interaktivnim kodom. Upozorila je mlade nogometaše da ne smiju upravljati električnim romobilima sve dok ne navrše 14 godina, a tada obavezno moraju na glavi nositi kacigu. Njihovi roditelji prije kupnje romobila trebaju se upoznati sa zakonskim odredbama glede toga kakvi romobili smiju sudjelovati u prometu, a kakvi predstavljaju opasnost.
Nakon edukativnog dijela, djeca su imala prilike razgledati policijsko vozilo te im je policijski službenik Danijel Mijatović pojasnio što sve policija radi i kako izgledaju policijske intervencije. Djeca su se poželjela fotografirati za uspomenu na ugodno provedeno poslijepodne i druženje s policijskim službenicima, a vjerujemo da su polaznici kampa usvojili pozitivne poruke kako biti bolji sportaši i još bolje osobe.
Izvor: Istarska policija





.jpg)