Majda Šušelj pobjednica Festivala istrovenetskog narječja
28.06.2026.Pred prepunim glavnim trgom u Bujama završeno je 15. izdanje Festivala istrovenetskog narječja te 14. izdanje festivala autorske pjesme na istrovenetskom dijalektu "Dimela cantando". Ovogodišnja pobjednica je Majda Šušelj, koja je publiku i stručni žiri osvojila emotivnom pjesmom "Aria", autobiografskim djelom koje ujedno slavi ljepotu i izražajnost istrovenetskog jezika.
Festival se, kao i prethodnih godina, održao u Bujama, tj. u gradu u kojemu je ova manifestacija prije petnaest godina i započela. Tijekom godina prerastao je lokalne okvire te postao međunarodno prepoznatljiv događaj, zadržavši pritom svoju temeljnu misiju – očuvanje i promicanje istrovenetskog narječja i kulturne baštine talijanske zajednice u Hrvatskoj i Sloveniji.
Središnji događaj večeri bilo je finale festivala "Dimela cantando", na kojem se predstavilo trinaest izvođača iz Hrvatske, Slovenije i Italije. Bogat glazbeni program privukao je brojnu publiku koja je tijekom cijele večeri s velikim zanimanjem pratila nastupe.
Najviše priznanje pripalo je Majdi Šušelj za pjesmu "Aria", koja joj je, osim glavne nagrade festivala, donijela i Nagradu izvođača. Nagradu Akademije za najbolji tekst, kao i nagradu publike, osvojio je Matteo Tromba s pjesmom "Per senpre nona". Drugo mjesto prema glasovima publike pripalo je pjesmi "Istria ancora" autora Nicole Štulea uz Klapu Skala, dok je "Aria" zauzela treće mjesto u glasovanju gledatelja.
Posebno priznanje stručnog žirija dobio je Riccardo Bosazzi za pjesmu "Magari a pìe e senta monopàtino", dok su Stefano Hering i Matteo Tromba nagrađeni za najbolju izvedbu. Sonia je s pjesmom "No me basto" osvojila priznanja za najbolji aranžman i najbolji tekst.
Vidno dirnuta nakon proglašenja pobjednika, Majda Šušelj nije skrivala emocije.
„Ovo je za mene iznimno emotivan trenutak. Voljela bih ovu pobjedu podijeliti sa svim sudionicima jer je mjesec priprema bio ispunjen lijepim iskustvima, novim poznanstvima i prijateljstvima. Samo sudjelovanje bilo je posebno, a ova pobjeda za mene ima veliko značenje“, rekla je.
Govoreći o pjesmi "Aria", istaknula je kako je riječ o vrlo osobnoj priči.
„Pjesma govori o meni i mom životnom putu. Nadam se da su se mnogi prepoznali u njezinim stihovima i da su u njima pronašli dio vlastite priče.“
Šušelj je naglasila kako joj je sudjelovanje na festivalu omogućilo da još snažnije izrazi ljubav prema istrovenetskom jeziku.
„Ovo mi je druga godina sudjelovanja i pisanje na istrovenetskom donijelo mi je veliko zadovoljstvo. To je prekrasan, nježan i bogat jezik koji ne smije nestati. Trebamo ga čuvati i dati mu još više prostora“, poručila je pobjednica.
Upravo te riječi najbolje sažimaju smisao Festivala istrovenetskog narječja, koji kroz glazbu nastavlja čuvati i promovirati jezičnu i kulturnu baštinu talijanske zajednice u Hrvatskoj i Sloveniji te je približavati novim generacijama.
(R.B.)


.jpg)



