Koronavirus: U Hrvatskoj uvedena nova metoda testiranja
13.09.2021.
Profesor Dragan Primorac bio je gost u emisiji "Dobro jutro, Hrvatska" na HRT-u, a tema razgovora bio je koronavirus - četvrti val.
U Hrvatskoj je ispitivanje staničnog imuniteta uvedeno prije nekoliko dana, kaže Primorac za HRT.
- Test je vrlo jednostavan. Imate krv pacijenta koji je prebolio ili je cijepljen, stimulirate dodavanjem proteina šiljka i gledate kako će reagirati ako ima postojeće memorijske stanice unutar proizvodnje interferona i vi ga mjerite kao takvoga.
Nature Communication i neki drugi radovi su pokazali da osobe koje su bili u kontaktu s inficiranima, imaju razvijen stanični imunitet. To je podatak koji je dosad bio nepoznat. Nisu bili pozitivni ni na prisustvo protutijela ni antigenskog brzog teksta. Kod puno ljudi, koji su imali dilemu zašto jedino oni u obitelji nisu dobili bolest, oni tumače da je jedan od glavnih razloga stanični imunitet, rekao je.
(Izvor: www.jutarnji.hr)


.jpg)


