Capak: 'Imamo znatno povećanje broja zaraženih u odnosu na prošli tjedan'
23.07.2021.U protekla 24 sata zabilježeno je 176 novih slučajeva koronavirusa. U protekla 24 sata nema preminulih.
U Hrvatskoj je cijepljeno 47,7 posto odraslog stanovništva, rekao je Beroš.
Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak rekao je da smo prije tjedan dana imali 131 novi slučaj i prije dva tjedna 87. U prvih pet dana prošlog tjedna imali smo 523 nova slučaja Covida-19, a u prvih pet dana ovog tjedna 710, što je za 35 posto više nego u prošlom tjednu.
“Najniža je incidencija u Istarskoj županiji, a najviša u Zadarskoj. Hrvatska je na 10. mjestu po incidenciji, a po stopi smrtnosti na 20. mjestu u EU”, rekao je Capak.
“Već dugo smo zajedno, 17 mjeseci komuniciramo ove teme. Poruke su više-manje slične. Sami svjedočite da smo negdje od kraja trećeg vala upozoravali na mogućnost pojave novih sojeva, mogućnost ponovnog javljanja zaraze i do se desilo – delta soj je među nama i to nas mora tjerati na oprez. Nezahvalno je prognozirati što će biti, puno je nepoznanica, ali moramo se svi složiti da je prolongiranje cijepljenja i podcjenjivanje mjera put su u crveno, u sigurni odlazak turista, u usporavanje ekonomskih aktivnosti i put su u ugrozu zdravstvenog stanja. Kome to treba? Nama kao društvu sigurno ne. Ali odgovor imamo – cijepljenje i pridržavanje epidemioloških mjera. Vrijeme za pravi odgovor je sada. Poštivanjem mjera i cijepljenjem možemo napraviti da se zaraza ne rasplamsa. Pozitivne će posljedice biti na turističku sezonu i na živote svih nas. Komunicirali smo da smo najbolji u odnosu na turističke konkurente, ali to neće ostati tako ako ne budemo oprezni. Opreza nikad dosta. Mislim da nam to mora biti motiv da još jednom razmislimo o cijepljenju, da ne vjerujemo napisima koji nisu znanstveno utemeljeni. Vjerujmo medicini i znanstvenicima koji su nas u povijesti već spasili od bolesti” rekao je Beroš te dodao da se sada i turisti mogu cijepiti i da je to odlična poruka te da je cijepljenje organizirano diljem Hrvatske.
“Mi svoje radimo, ali loptica je sada na građanima. Svi moramo uprijeti u istom smjeru kako bismo savladali epidemiju”, rekao je Beroš.
Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Alemka Markotić rekla je kako delta preuzima primat.
“Oko 70 posto svih inficiranih u Europi su infekcije uzrokovane delta varijantom. Većinom je sad inficirana mlada populacija, koja putuje, aktivna je i posjećuje masovna okupljanja. To je nešto što je ovo ljeto definirano kao najveći rizik”, rekla je Markotić, piše N1 televizija.


.jpg)


